Skip to content

31 Crescent Dr So

Andover, NJ 07821

Built 1966

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block404
Lot38
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page7.06

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,312
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$204,700
69%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,287+4.8%
2024$10,771+4.4%
2023$10,318+0.8%
2022$10,232+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,312DeedBook 3527, Page 792Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 2092, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1966