Skip to content

37 Beech St

Stanhope, NJ 07874

Built 1975

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Nov 9, 1994

Property Information

Block7
Lot299
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page5.05

Building Details

Building Class17
Description1 S F
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
41%
Improvement Value:$147,100
59%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+1.9%
2024$9,121+4.5%
2023$8,728+0.9%
2022$8,653+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$142,000
DeedBook 2041, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1975