Skip to content

8 Birch Trail

Andover, NJ 07821

Built 1980

Last Sale Price
$234,020
Last Sale Date
Apr 30, 2013

Property Information

Block82
Lot186
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityByram Twp
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,496
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$123,800
62%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,652+1.8%
2024$7,516+4.4%
2023$7,201+0.8%
2022$7,141+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$234,020
DeedBook 3312, Page 752

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 3208, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2594, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1980