Skip to content

157 East Shore Culver Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1912

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 28, 2017

Property Information

Block105
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2103

Building Details

Building Class15
Description1S F
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,033
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
68%
Improvement Value:$44,600
32%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,152+3.1%
2024$4,027+5.7%
2023$3,811+2.9%
2022$3,702+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 3438, Page 14Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2489, Page 17

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1959, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1912