Skip to content

117 Lower North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1956

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 13, 1998

Property Information

Block122
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
57%
Improvement Value:$63,900
43%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,419+3.1%
2024$4,287+5.7%
2023$4,057+2.9%
2022$3,941+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2277, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1956