Skip to content

49 Mountain Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block124
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,533
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
52%
Improvement Value:$117,200
48%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,227+3.1%
2024$7,011+5.7%
2023$6,634+11.3%
2022$5,962+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 3290, Page 529

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3190, Page 749

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 2155, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1920