Skip to content

92 Upper North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1920

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block129
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2105

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,745
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
55%
Improvement Value:$91,800
45%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+3.1%
2024$5,908+5.7%
2023$5,591+2.9%
2022$5,431+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 1973, Page 319

Property Sale

Sale
$3,100
DeedBook 1855, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1920