Skip to content

100 Lower North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2020

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block134
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,328
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
51%
Improvement Value:$266,000
49%
Total Assessment$548,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,303+3.1%
2024$15,816+5.7%
2023$14,966+44.2%
2022$10,377+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 3491, Page 403Recorded9/17/2018