Skip to content

77 Lower North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block138.01
Lot21
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,170
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
53%
Improvement Value:$99,600
47%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302+9.0%
2024$5,782+5.7%
2023$5,471+8.5%
2022$5,044+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,170DeedBook 10251, Page 1996Recorded6/12/2023

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 3566, Page 356Recorded9/9/2020

Property Sale

Sale
$152,500

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 3369, Page 68Recorded8/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 3191, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1955