Skip to content

48 Lower North Shore Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1955

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 28, 2018

Property Information

Block140
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2106

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,012
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,600
57%
Improvement Value:$225,500
43%
Total Assessment$526,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,646+3.1%
2024$15,178+5.7%
2023$14,363+2.9%
2022$13,952+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 3487, Page 1Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2654, Page 113

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 2495, Page 29

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2327, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1955