Skip to content

42 Stehr St

Branchville, NJ 07826

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block162.01
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningCED1
Sq Footage1,026
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
57%
Improvement Value:$52,900
43%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,649+3.1%
2024$3,540+5.7%
2023$3,350+2.9%
2022$3,254+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,026DeedBook 10400, Page 1509Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,026DeedBook 3544, Page 746Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft1,026DeedBook 3481, Page 790Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2659, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1955