Skip to content

14 Myrtle Ave

Branchville, NJ 07826

Built 1930

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block162
Lot50
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2109

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage790
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
73%
Improvement Value:$50,300
27%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+3.1%
2024$5,334+5.7%
2023$5,048+2.9%
2022$4,904+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930