Skip to content

24 Myrtle Ave

Branchville, NJ 07826

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block162
Lot55
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2108

Building Details

Building Class17
Description1SF SHED
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,440
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,900
52%
Improvement Value:$144,800
48%
Total Assessment$302,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,002+3.1%
2024$8,733+5.7%
2023$8,264+2.9%
2022$8,028+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$627,000
Sq Ft1,440DeedBook 10367, Page 772Recorded3/6/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 3373, Page 154Recorded10/6/2015

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 2933, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2475, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2219, Page 167