Skip to content

442 Us Highway 206

Branchville, NJ 07826

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$71,900
Last Sale Date
Feb 22, 2001

Property Information

Block168
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page2110

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningCED1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
79%
Improvement Value:$44,300
21%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,129+3.1%
2024$5,946+5.7%
2023$5,627+2.9%
2022$5,466+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook 2528, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1900