Skip to content

222 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block199
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,352
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
39%
Improvement Value:$121,200
61%
Total Assessment$198,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+3.1%
2024$5,724+8.0%
2023$5,299+2.9%
2022$5,148+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft2,352DeedBook 3603, Page 128Recorded8/24/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3287, Page 785

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3186, Page 253

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2649, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1920