Skip to content

209 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 12, 2013

Property Information

Block205
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,342
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
62%
Improvement Value:$119,200
38%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,377+3.1%
2024$9,096+5.7%
2023$8,608+2.9%
2022$8,362+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,342DeedBook 3319, Page 302Recorded8/30/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1930