Skip to content

193 E Shore Lk Owassa Rd

Newton, NJ 07860

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block209
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage884
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,400
61%
Improvement Value:$122,000
39%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+3.1%
2024$8,984+5.7%
2023$8,501+2.9%
2022$8,258+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980