Skip to content

5 Spring Walk

Newton, NJ 07860

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 29, 2015

Property Information

Block214
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
58%
Improvement Value:$66,900
42%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,741+3.1%
2024$4,599+5.7%
2023$4,352+2.9%
2022$4,227+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

From: STANAVITCH, ERIC, MARY BETH & DENNI

To: MATARESE, BRUCE

Sq Ft696DeedBook 3360, Page 187Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2866, Page 222

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1766, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1954