Skip to content

60 Cottage Ave

Newton, NJ 07860

Built 1960

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block225
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,268
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
51%
Improvement Value:$68,900
49%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,926+3.3%
2024$3,801+6.1%
2023$3,583+3.2%
2022$3,473+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,500
Sq Ft1,268DeedBook 10341, Page 1019Recorded10/17/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2424, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1960