Skip to content

128 Morris Tnpk

Newton, NJ 07860

Public Property

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block22
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings---
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
42%
Improvement Value:$100,000
58%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$3,789+8.2%
2002$3,500+5.5%
2001$3,317+3.3%
2000$3,212+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2514, Page 136