Skip to content

531 Kemah Lake Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1925

Last Sale Price
$155,100
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block23
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,500
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
36%
Improvement Value:$130,500
64%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,094+3.1%
2024$5,911+5.7%
2023$5,594+2.9%
2022$5,434+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,100
DeedBook 3233, Page 358

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 3209, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1925