Skip to content

72 Morris Ave

Newton, NJ 07860

Built 1962

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,120
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,700
47%
Improvement Value:$82,900
53%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,628+3.1%
2024$4,489+5.7%
2023$4,248+2.9%
2022$4,127+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3207, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1962