Skip to content

14 Plumer Rd

Newton, NJ 07860

Built 1988

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block259
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class17
Description1SF G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage1.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,100
29%
Improvement Value:$214,000
71%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,984+3.1%
2024$8,716+5.7%
2023$8,247+2.9%
2022$8,012+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988