Skip to content

28a Fox Hill Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 8, 2019

Property Information

Block25
Lot5.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage902
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
50%
Improvement Value:$79,500
50%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,761+3.1%
2024$4,619+5.7%
2023$4,371+2.9%
2022$4,246+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft902DeedBook 3535, Page 479Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 3369, Page 972Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 3317, Page 913Recorded8/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920