Skip to content

16 Cottage Ave

Newton, NJ 07860

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block260
Lot1.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1505

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
45%
Improvement Value:$11,200
55%
Total Assessment$20,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$601+3.1%
2024$583+5.7%
2023$551+2.9%
2022$536+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980