Skip to content

2 Bonning Rd

Newton, NJ 07860

Built 1973

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 28, 2014

Property Information

Block262
Lot9.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1604

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,352
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
64%
Improvement Value:$126,500
36%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+3.1%
2024$10,170+5.7%
2023$9,623+2.9%
2022$9,348+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 3353, Page 851Recorded1/28/2015

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2540, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1973