Skip to content

7 Bonning Rd

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2016

Property Information

Block264
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1604

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,800
28%
Improvement Value:$222,700
72%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,205+3.1%
2024$8,929+5.7%
2023$8,449+2.9%
2022$8,208+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950