Skip to content

92 West Owassa Tnpk

Newton, NJ 07860

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block265
Lot1.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1604

Building Details

Building Class16
Description1SFB
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,320
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
45%
Improvement Value:$98,300
55%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,356+3.1%
2024$5,196+5.7%
2023$4,917+2.9%
2022$4,776+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005