Skip to content

52 Bonning Rd

Newton, NJ 07860

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2000

Property Information

Block266
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1604

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,800
77%
Improvement Value:$84,200
23%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+3.1%
2024$10,473+5.7%
2023$9,910+2.9%
2022$9,627+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940