Skip to content

64 Bonning Rd

Newton, NJ 07860

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2009

Property Information

Block267
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,160
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,300
58%
Improvement Value:$184,800
42%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,089+3.1%
2024$12,697+29.6%
2023$9,798+2.9%
2022$9,518+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 3004, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1956