Skip to content

17 Marron Rd

Newton, NJ 07860

Built 1952

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block268
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class15
Description1SCB
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,000
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
75%
Improvement Value:$54,800
25%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,531+3.1%
2024$6,335+5.7%
2023$5,995+2.9%
2022$5,824+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500
Sq Ft1,000DeedBook 3553, Page 718Recorded4/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952