Skip to content

63 Blackford Rd

Newton, NJ 07860

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block270
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1601

Building Details

Building Class12
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage546
Acreage3.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,300
85%
Improvement Value:$18,800
15%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,691+3.1%
2024$3,580+5.7%
2023$3,388+2.9%
2022$3,291+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$255,000
Sq Ft546DeedBook 10272, Page 1117Recorded10/2/2023

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1940