Skip to content

15 Dickerson Rd

Augusta, NJ 07822

Built 1979
Other Exempt

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block27
Lot2.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class17
Description1.5 S F
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,880
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
38%
Improvement Value:$169,300
62%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$6,769+3.8%
2010$6,519-8.6%
2009$7,131+4.1%
2008$6,852+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 2962, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1979