Skip to content

258 Meyer Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1950

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 3, 2024

Property Information

Block29
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,456
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
44%
Improvement Value:$104,500
56%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,255+3.2%
2024$5,090+6.0%
2023$4,803+3.1%
2022$4,659+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,456DeedBook 10305, Page 1569Recorded4/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950