Skip to content

218 Plains Rd

Augusta, NJ 07822

Built 1850

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 1992

Property Information

Block2
Lot3.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,726
Acreage4.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
26%
Improvement Value:$289,100
74%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,372+3.2%
2024$11,025+5.8%
2023$10,419+3.0%
2022$10,114+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1750, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1850