Skip to content

224 Plains Rd

Augusta, NJ 07822

Built 1908

Owner
---
Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block2
Lot3.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage816
Acreage3.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
66%
Improvement Value:$47,500
34%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,143+3.1%
2024$4,019+5.7%
2023$3,803+2.9%
2022$3,694+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$238,500
Sq Ft816DeedBook 10405, Page 283Recorded9/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1908