Skip to content

80 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2012

Property Information

Block31
Lot7.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,490
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
32%
Improvement Value:$207,700
68%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,109+3.1%
2024$8,837+5.7%
2023$8,362+2.9%
2022$8,123+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980