Skip to content

78 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1986

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block31
Lot7.04
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,288
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
36%
Improvement Value:$180,900
64%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,452+3.1%
2024$8,199+5.7%
2023$7,759+9.3%
2022$7,099+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,288DeedBook 3554, Page 697Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 3447, Page 93Recorded9/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986