Skip to content

74 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 2014

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block31
Lot7.05
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningAR
Sq Footage2,316
Acreage5.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
26%
Improvement Value:$279,200
74%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+3.1%
2024$10,848+5.7%
2023$10,265+2.9%
2022$9,972+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2744, Page 229