Skip to content

81 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1988

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block32
Lot2.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,708
Acreage1.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
27%
Improvement Value:$262,300
73%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,721+3.1%
2024$10,400+5.7%
2023$9,842+2.9%
2022$9,560+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988