Skip to content

49 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1997

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block32
Lot5.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,400
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,400
42%
Improvement Value:$137,800
58%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054+3.1%
2024$6,843+5.7%
2023$6,476+2.9%
2022$6,291+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2186, Page 48