Skip to content

57 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1997

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
Mar 19, 1996

Property Information

Block32
Lot5.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8.01

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,487
Acreage8.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,000
33%
Improvement Value:$325,100
67%
Total Assessment$482,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,338+3.1%
2024$13,909+5.7%
2023$13,161+2.9%
2022$12,785+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 2135, Page 45