Skip to content

7 Hyatt Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1970
Farm (Regular)

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 24, 2007

Property Information

Block32
Lot6.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SFGX
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,214
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
27%
Improvement Value:$261,600
73%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,605+3.1%
2024$10,288+5.7%
2023$9,735+2.9%
2022$9,457+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 3143, Page 273

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 2554, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1970