Skip to content

229 Meyer Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1970

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block33
Lot4.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,621
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
36%
Improvement Value:$185,700
64%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+3.1%
2024$8,369+5.7%
2023$7,920+2.9%
2022$7,693+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 2314, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1970