Skip to content

8 Summit Dr

Branchville, NJ 07826

Built 1974

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block35.01
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2 S F 2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,694
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
37%
Improvement Value:$191,900
63%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,859+3.2%
2024$8,587+5.9%
2023$8,112+3.0%
2022$7,873+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 2639, Page 129

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2137, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1974