Skip to content

16 Summit Dr

Branchville, NJ 07826

Built 1988

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block35.01
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,219
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
32%
Improvement Value:$234,900
68%
Total Assessment$346,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,290+3.1%
2024$9,982+5.7%
2023$9,446+2.9%
2022$9,176+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988