Skip to content

55 Beemer Church Rd

Branchville, NJ 07826

Built 1973
Farm (Regular)

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 7, 2013

Property Information

Block35
Lot4.04
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class16
Description1SF G OB
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,599
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
36%
Improvement Value:$152,100
64%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+3.1%
2024$6,855+5.7%
2023$6,486+2.9%
2022$6,301+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,599DeedBook 3318, Page 367Recorded8/19/2013

Property Sale

SaleMulti
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,599DeedBook 3315, Page 278Recorded7/3/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 3202, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1973