Skip to content

19 Dalrymple RdBranchville, NJ 07826

Built 1978

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block36
Lot1.06
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,164
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
37%
Improvement Value:$173,000
63%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+3.2%
2024$7,640+5.9%
2023$7,217+3.0%
2022$7,003+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2326, Page 127

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 1863, Page 65

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 1817, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1978