Skip to content

52 Haggerty RdBranchville, NJ 07826

Built 1981

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block36
Lot2.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,952
Acreage4.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,700
26%
Improvement Value:$333,500
74%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,329+3.1%
2024$12,931+12.3%
2023$11,519+3.0%
2022$11,183+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft3,952DeedBook 3642, Page 911Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1981