Skip to content

46 Haggerty RdBranchville, NJ 07826

Built 1975

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 5, 1993

Property Information

Block36
Lot2.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFrankford Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G BARN
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage4,158
Acreage10.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
32%
Improvement Value:$259,000
68%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370+3.1%
2024$11,029+5.7%
2023$10,437+2.9%
2022$10,139+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 1963, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1975